Polski samochód w Anglii – obowiązki właściciela

Polski samochód w Anglii

Kto decyduje się na transport Polska Anglia własnym autem i chce na stałe zostać na Wyspach Brytyjskich wraz ze swoim pojazdem, musi się solidnie do tego przygotować – zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się przeprowadzka do Anglii samochodem.

Brytyjskie prawo a samochód z zagranicy

Brytyjskie prawo jest nieubłagane. Nakazuje przerejestrowanie polskiego samochodu na brytyjskie numery w ciągu 14 dni od przybycia do kraju. Jeżeli pobyt ma mieć charakter stały, a taki właśnie wynika z przeprowadzki Polska Anglia. Zakończywszy transport do Anglii, masz zatem 2 tyg. na udanie się do biura instytucji zwanej Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). Biuro to umożliwia rejestrację pojazdów w Wielkiej Brytanii. W tym celu musisz uzyskać certyfikat MOT w jednej z wielu angielskich ze stacji diagnostycznych. Pozytywny wynik wiąże się z koniecznością wymiany licznika kilometrów na mile oraz zamontowaniem brytyjskich świateł.

Cło w Polsce

To nie koniec formalności – należy bowiem zdobyć potwierdzenie opłacenia cła w Polsce, z czym trzeba się udać do Inland Revenue. Na koniec pozostaje wypełnienie dokumentów dla DVLA, opłacenie podatku oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wiele biurokratycznych i zarazem kosztownych obowiązków związanych z rejestracją polskiego auta w Anglii sprawia, że trudno szybko zdecydować się na powrót i przeprowadzki z Anglii do Polski.