Jak zorganizować przeprowadzkę z Polski do Anglii?

Planując przeprowadzkę z Polski do Anglii, warto mieć świadomość, że to nie to samo co zmiana adresu w obrębie tego samego państwa. Nie chodzi tylko o odległość i wiążące się z nią problemy, ale również o mnóstwo formalności, które należy załatwić przed wyjazdem. Obywatele Unii Europejskiej mają duża swobodę w przemieszczeniu się pomiędzy terytorium krajów członkowskich, dlatego sporo formalności mamy ułatwionych. Nie oznacza to jednak, że możemy ot tak, po prostu zamieszkać na terytorium obcego kraju.

Co należy wiedzieć?

Zanim zorganizujesz przeprowadzkę z Polski do Anglii, warto dobrze wszystko zaplanować. Przede wszystkim sprawdź ważność swoich dokumentów. Dowód osobisty, paszport (nie jest wymagany, ale warto go posiadać), prawo jazdy, czy polisy ubezpieczeniowe. Koniecznie zrób sobie kserokopie wyżej wymienionych dokumentów, pozwoli Ci to w przyszłości zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Pamiętaj również, że w Polsce wciąż istnieje obowiązek meldunkowy, a przeprowadzki Polska Anglia, na czas dłuższy, niż 3 miesiące należy zgłosić do urzędu meldunkowego. Warto również uporządkować wszystkie zobowiązania – zakończyć umowy np. za wynajem mieszkania, czy złożyć rezygnację z usług telefonicznych. Niby jest to rzecz oczywista, ale w ferworze przygotowań do wyjazdu część rzeczy po prostu ulatuje z głowy. Nie wszystko da się załatwić przez telefon, dlatego warto pozamykać wszystkie zobowiązania, będąc jeszcze na miejscu. Jeśli pobierałeś jakieś zasiłki, lub inne świadczenia socjalne, wyjazd należy również zgłosić w odpowiednich instytucjach.

Jakie dokumenty należy zebrać planując przeprowadzkę Polska Anglia?

Nie można zapomnieć o czymś tak istotnym jak ważny dowód osobisty. Jeśli w niedługim czasie np. za rok, kończy Ci się ważność dowodu, to warto wystąpić o jego wcześniejsze wydanie, aby uniknąć konieczności przyjazdu do Polski, tylko po to, by wyrobić nowy dowód. Chociaż w obrębie strefy Schengen nie trzeba okazywać paszportu, to jednak ten dokument może okazać się przydatny. Nawet jeśli nie planujesz wyjazdu poza granice Unii Europejskiej, to kto wie, czy za rok lub dwa, nie nadąży się okazja na dalszą wycieczkę – a wtedy paszport będzie konieczny. W trakcie przeprowadzki Polska Anglia należy również posiadać zaświadczenie o niekaralności, wymagane między innymi podczas podejmowania pracy za granicą. Takie zaświadczenie wydaje Krajowy Rejestr Karny i najczęściej należy udać się do sądu. Zaświadczenie można uzyskać również drogą pocztową lub elektroniczną.

Podczas przeprowadzki Polska Anglia nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Kartę EKUZ mogą otrzymać wszyscy ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Jest to niezmiernie ważne, by posiadać taką kartę, gdyż tylko na jej podstawie uzyskasz prawo do leczenia za granicą. W przeciwnym wypadku, wszystkie koszty leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, co może kosztować bardzo drogo. Karta jest ważna na terenie całej Unii Europejskiej. Aby otrzymać kartę EKUZ należy złoży odpowiedni wniosek w placówce NFZ, można to również zrobić drogą elektroniczną. Ważne, by to załatwić przed przeprowadzką z Polski do Anglii.

To tyle, jeśli chodzi o główne formalności, które musisz załatwić przed wyjazdem. Jeśli uda Ci się to zrobić, zanim wyjedziesz, będzie Ci o wiele łatwiej, ponieważ nie będziesz musiał kursować wielokrotnie pomiędzy Polską a Anglią i z powrotem. Oczywiście podobne zasady obowiązują, gdy planujesz podróż w odwrotną stronę, czyli przeprowadzkę z Anglii do Polski. Mamy nadzieję, że nasz mały poradnik rozjaśnił wątpliwości, a przeprowadzka Polska Anglia, będzie nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również początkiem nowego, lepszego życia!